Buty ochronne BHP – jakie buty wybrać na budowę, do warsztatu, do pracy na hali

Obuwie ochronne to niezbędny element wyposażenia każdego pracownika magazynowego czy budowlanego. W zależności od przeznaczenia, do dyspozycji mamy szereg modeli, których zadaniem jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa w warunkach ekspozycji na szereg niekorzystnych czynników mechanicznych. Na co zwrócić uwagę, poszukując mocnych butów roboczych?

 

Buty ochronne czy robocze?

Na wstępie warto dokonać istotnego rozróżnienia pomiędzy butami ochronnymi i butami roboczymi. Zazwyczaj terminy te stosowane są wymiennie, jednak w rzeczywistości odnoszą się do butów o różnym przeznaczeniu, o czym warto pamiętać, kompletując zestaw odzieży roboczej.

(Buty robocze – BHP, Jalas 1728, tesla24.pl)

Buty ochronne BHP, jak sama nazwa wskazuje, służą wzmożonej ochronie stóp oraz dolnych partii nóg przed urazami termicznymi, mechanicznymi bądź chemicznymi, a ich używanie w określonych warunkach pracy często stanowi wręcz obowiązek. Obuwie robocze to rodzaj obuwia ochronnego, które nie zapewnia tak wysokiego zabezpieczenia, a jego noszenie wynika zwykle z wymogów higieniczno-sanitarnych, technologicznych lub indywidualnych potrzeb samego pracownika.

 

Rodzaje obuwia ochronnego

Ze względu na rodzaj zagrożeń, na które narażony jest pracownik, ochronne buty zostały podzielone na 3 kategorie, różnicowane przy pomocy oznaczeń literowych.

  • S (safety) – buty bezpieczne, czyli buty ze wzmacnianym noskiem odpornym na nacisk rzędu 200 J i ścisk o sile 15 kN. Gwarantują dobrą ochronę palców u stóp.
  • P (protective) – buty ochronne także wyposażone są w podnosek z blachą, jednak wytrzymują o połowę mniejszą siłę nacisku w porównaniu z butami bezpiecznymi.
  • O (occupational) – ze względu na brak podnosków przeznaczone są do codziennego użytku w miejscach, gdzie nie występuje zagrożenie zmiażdżenia palców stopy.

Cechy każdego z powyższych rodzajów obuwia dokładnie opisują międzynarodowe normy ISO dotyczące obuwia przeznaczonego do prac specjalistycznych. Dodatkowo na obuwiu tego typu stosuje się oznaczenia odnoszące się do jego właściwości ochronnych: SB, S1, S2, S3. I

 

Jak wybrać dobre buty robocze?

Wybierając buty robocze BHP, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane podeszwy. Poliuretan o pojedynczej gęstości (PU) zapewnia wytrzymałość na działanie temperatur do ok. 100 stopni Celsjusza, więc będzie odpowiedni dla osób potrzebujących izolacji termicznej. Jeśli interesują nas buty robocze z twardą podeszwą wymagane np. w drogownictwie, warto postawić na poliuretan o podwójnej gęstości (PU/PU). Połączenie poliuretanu i kauczuku nitrylowego to z kolei gwarancja ochrony przed chemikaliami.

Jeśli chodzi o część wierzchnią – w dobrej jakości obuwiu jest ona zwykle wykonana ze zwierzęcych skór licowych, zamszu czy weluru, choć dostępne są także buty o pokryciu tekstylnym lub syntetycznym.

Niezależnie od tego, czy poszukujemy butów dla montera, spawacza czy dekarza, powinniśmy zwrócić uwagę na jakość wykonania. Obuwie powinno być przewiewne i dobrze dopasowane do nogi. Pamiętajmy, że będzie służyć nam kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie, dlatego nie warto oszczędzać na własnej wygodzie. Dodatkowo nowoczesne buty ochronne dobrze prezentują się wizualnie, coraz trudniej odróżnić je od obuwia sportowego.

 

Buty dla mechanika, elektryka, budowlańca – na co zwrócić uwagę?

Aby wzmocnione buty robocze dobrze spełniły swój cel, muszą zostać dostosowane do warunków użytkowania.

Buty do pracy na budowie są najczęściej skórzane, wyposażone w utwardzoną, olejofobową podeszwę zapobiegającą przebiciu i poślizgnięciu na tłustej nawierzchni. Z uwagi na zewnętrzny charakter pracy, powinny być odporne na wilgoć. To zwykle trzewiki sięgające nieco ponad kostkę.

Buty dla elektryka to buty elektroizolacyjne, umożliwiające pracę przy urządzeniach o napięciu przekraczającym 250 V. Nie mogą mieć kontaktu z substancjami oleistymi, benzyną czy smarem. Wykonuje się je ze specjalnych tworzyw sztucznych lub naturalnego kauczuku. Zazwyczaj są to półbuty lub kalosze. Aby mieć pewność, że właściwie zapobiegają porażeniu prądem, co pół roku należy poddawać je kontroli.

Dobra przyczepność do podłoża i możliwość sprawnej zmiany położenia stopy to podstawowe cechy butów dla mechanika, dla którego zagrożeniem jest upadek na śliskiej posadzce. Dla lepszej stabilności, warto sięgnąć po modele wyposażone w metalowe wstawki w cholewkach.

Sandały robocze sprawdzą się z kolei na halach czy magazynach. Są lekkie i przewiewne, dlatego warto sięgnąć po nie przy lżejszych pracach latem, choć dobrze mogą służyć przez cały rok w ogrzewanych pomieszczeniach. W ofercie producentów znajdziemy modele wyposażone we wkładki antyprzebiciowe, podnoski, oddychające wyściółki zapewniające doskonałą wentylację stóp.  

Tesla24.pl Autor